Thanks for printing!  Don't forget to come back to Atlanta Track Club for fresh articles!

Entries Announced for Wingfoot Miles

Return to the Blog Home Page

ATLANTA -- May 18, 2017 -- Atlanta Track Club announced entrants in the annual Wingfoot Miles today. The miles will be run at the All Comers Track & Field Meet on Tuesday, May 23 at Buck Godfrey Stadium in Decatur. New this year, Atlanta Track Club has added a middle school mile in addition to high school and professional miles.

The Middle School race pits some of Georgia’s heavy hitters against each other.  Middle School State Champions and runners up, and USATF Junior Olympic Champions will clash in this race.  

MS Girls - 8:00 p.m.

05:26.5 

 Makena Gates

 Unnattached

05:30.0 

 Maddie Jackson

 Fort Payne

05:30.5 

 Clara Heppner

 Alpha Crush Running Club

05:31.5 

 Luna McCauley

 Paideia

05:35.3 

 Camryn Curtis

 E-1 Track Club

05:37.1 

 Heidi Heppner

 Alpha Crush Running Club

05:38.5 

 Shani Simon

 Sapphite Track Club

05:40.0 

 Mollie Sanderson

 Fort Payne

05:40.1 

 Hattie Rydinsky

 Marietta Middle School

05:40.7 

 Betsy Gordon

 Marietta Middle School

05:40.7 

 Ella Bailey

 Unnattached

05:54.0 

 Ariel Ellis

 Alpha Crush Running Club

 

The Middle School boys will be just as strong with 6 of the state fastest boys running under 5 minutes.  3200 meter standout Justin Watchell set the US #2 time just behind National Record Holder Zack Truitt at the Middle School State Meet.  Zack is out due to a stress fracture, but Watchell will be running from Amir Dayal and Even Miner who pose a serious threat with their footspeed.

MS Boys - 8:10 p.m.

04:45.0 

 Justin Watchel

 Unnattached

04:51.7 

 Evan Miner

 McConnell Middle School

04:52.1 

 Amir Dayal

 E-1 Track Club

04:54.0 

 Anothony Arredondo

 Chapel Hill Middle School

04:55.4 

 Andrew Jones

 North Hall Middle School

04:57.8 

 Hayden Marshall

 Northwestern Middle School

05:02.5 

 Cameron Watson

 Coffee Middle School

04:57.1 

 Elijah McCauley

 Paideia

 

The Girls High School division has some of the best distance runners in Georgia, with state champions from distances  800m to 3200m and from Cross Country.  The field also includes stand out athletes from South Carolina and Florida. 

High School Girls - 8:20 p.m.

04:55.0 

 Nicole Fegans

 Landmark Christian School

04:59.1 

 Naima Turbes

 Westminster Schools

05:02.3 

 Anna Burnett

 Woodstock High School

05:02.3 

 Brynne Sumner

 Woodstock High School

05:03.5 

 Milicent Bergey

 South Forsyth High School

05:03.7 

 Nyah Hernandez

 Creekview High School

05:05.5 

 Josie Wirtz

 Marist School

05:05.6 

 Rafaella Gibbons

 Winter Park High School

05:06.5 

 Cate Ambrose

 Riverside High school

05:06.6 

 Lauren Flynt

 Brookwood High School

05:06.7 

 Morgan Mihalis

 Lakeside High School

05:06.8 

 Abby Kettle

 Greater Atlanta Christian

05:07.0 

 Elizabeth Graves

 Riverwood High School

05:07.1 

 Kaylee DuPont

 South Forsyth High School

05:07.1 

 Maddie Heller

 Blessed Trinity High School

05:07.9 

 Jackie Addy

 Holy Innocents

The High School Boys division features five state champions across all distance with representatives from North Carolina and Florida. 

High School Boys – 8:30 p.m.

04:15.2 

 Everett Smulders 

 Lovett School

04:15.4 

 Timothy Doyle

 Freedom High School

04:15.6 

 Michael Malkowski

 Milton High School

04:15.7 

 Trevor Foley

 Citrus Park Christian

04:18.1 

 Knox Pittman

 Marist School

04:18.6 

 Noah Graham

 Brevard High School

04:19.0 

 Sam Ellis

 Decatur High School

04:19.0 

 Leif Andersen

 Marist School

04:19.3 

 Ben McCoy

 Blessed Trinity

04:20.1 

 Dax Willette

 Rockdale High School

04:20.2 

 Jordan Bullock

 Brookwood High School

04:20.7 

 James Cragin

 Archer High School

04:20.9 

 Ben Davies

 Holy Innocents

04:21.1 

 Hayden Tullos

 Marietta High School

04:21.6 

 Adrian Hernandez

 Allatoona High School

04:22.0 

 Alec Beers

 Unattached

 

 

 
The elite fields feature a full line-up of Atlanta Track Club athletes. In the women's field. Bridget Lyons looks to improve on her PR while Sonja Friend-Uhl goes for the world record in the mile for women 45-49.
 

Elite Women - 8:40 p.m.

4:44 

 Janel Blancett

 Atlanta Track Club

4:44 

 Sonja Fiend-Uhl

 Atlanta Track Club 

4:44 

 Carmen Graves

 Atlanta Track Club

4:44 

 Bridget Lyons

 Atlanta Track Club

4:48 

 Morgan VanGorder

 Atlanta Track Club

4:48 

 Lacey Krout

 Atlanta Track Club

      4:48

 

 Kirsten Weberg  Atlanta Track Club

 

The men's field includes three sub-four minute milers and a line-up of men looking to break that barrier. 

Elite Men – 8:50 p.m.

3:58.0 

 Kirubel Erassa 

 Atlanta Track Club

3:58.0 

 Brandon Lasater 

 Atlanta Track Club

3:59.0 

 Rob Mullett

 Atlanta Track Club

4:08.0 

 James Dwyer

 Atlanta Track Club

4:08.0 

 Jim Rosa

 Atlanta Track Club

4:08.0 

 Matt McDonald

 Atlanta Track Club

4:10.0 

 Matt Galvin

 Atlanta Track Club

4:10.0 

 Andrew McLain

 Atlanta Track Club

4:20.0 

 John Minen

 Atlanta Track Club